Tadeusz Gajcy- Nasz Patron

Fot. żródło

 

     ,,Poezja ma wychować, nie tylko bawić, urzekać, ma wychowywać’’ – słowa Tadeusza Gajcego, przyszłego patrona naszej szkoły.

Przed nami  jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, gdzie również musimy zmierzyć się z takim wyzwaniem . Powinien być to człowiek o najlepszych przymiotach charakteru, którego życie i działalność służą  pokoleniom, jest wzorem do naśladowania. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoły i mieć do niego emocjonalny stosunek.

Tadeusz Gajcy  urodził się 8 lutego 1922 roku, a zmarł 16 sierpnia 1944 roku w Warszawie – człowiek honoru, odwagi, siły woli. Dorastał w Warszawie na Muranowie, w rodzinie robotniczej. Podczas niemieckiej okupacji nadal mieszkał w Warszawie i kontynuował naukę na tajnych kompletach licealnych. Jako zaledwie 22- latek nie bał się narażać swojego życia w szczytnym celu jakim jest walka w obronie Ojczyzny. Był polskim poetą pokolenia Kolumbów, żołnierzem Armii Krajowej. Potrafił pogodzić wiele obowiązków, przy czym stawiając naukę na pierwszym miejscu.  Swój wolny czas poświęcał między innymi na czytanie książek, co również może być inspiracją dla uczniów naszej szkoły. Jego metaforyczne ujęcie wojny pozwoliło ogarnąć tę trudną rzeczywistość. Poeta w ten sposób próbował zrozumieć czasy, w których przyszło mu żyć, walczyć. Chciał doszukać się ich sensu. Cechy charakteru jakie posiadał już podnoszą jego postać do miana bohatera, gdzie młode, współczesne pokolenie powinno się utożsamiać stawiając sobie cele, wyzwania do realizacji zamierzeń i spełniania marzeń.  Szacunek dla ciężkiej pracy i wytrwałość w dążeniach do celu to wartości, które należy w sobie umacniać i pielęgnować, niezależnie od podejmowanej formy  życiowej aktywności.  

     Jest przedstawicielem pokolenia, które życie poświęciło Ojczyźnie. We wspomnieniach Czesława Miłosza wizerunek naszego przyszłego Patrona kreślił się następująco: „ Gajcy? Wybuchowy, pełen radości życia. Z tego powodu jego śmierć była tak dla mnie bolesna.”

     Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 17 lipca 2009 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągniecia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

W 100. Rocznicę urodzin 8 lutego 2022 roku została odsłonięta rzeźba poety na jego grobie na warszawskich Powązkach.

Zatem wybór takiego  patrona jest jak najbardziej uzasadniony.