Rok Szkolny 2025/2026

#LaboratoriaPrzyszłości

Luty 2026

 

Przedszkolaki dokarmiają ptaki!


W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach przyrodniczych dotyczących zimowego dokarmiania ptaków. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie ptaki zimują w Polsce oraz czym można je bezpiecznie karmić.

Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotowywały pokarm dla ptaków. Wykonały przekąski ze smalcu i różnych ziaren. Gotowe przysmaki umieszczano w karmniku oraz na pobliskich drzewach, aby ptaki miały łatwy dostęp do pożywienia.

W trakcie zajęć wykorzystano aparat fotograficzny. Dzieci uczyły się prawidłowo trzymać aparat, dbać o sprzęt oraz kadrować zdjęcie. Fotografowały przygotowania, mieszanie ziaren, formowanie przysmaków i umieszczanie ich w karmniku. Następnie w sali wspólnie oglądano zdjęcia, omawiano wykonane czynności i przypominano zasady pomagania ptakom zimą. Aparat stał się narzędziem dokumentowania pracy oraz utrwalania zdobytej wiedzy.

Zajęcia rozwinęły u dzieci wrażliwość na przyrodę oraz podstawowe kompetencje cyfrowe. Nauka przez działanie i obserwację okazała się dla przedszkolaków ciekawa i angażująca, a jednocześnie uczyła troski o środowisko naturalne.

Styczeń 2026

W styczniu 2026r. uczniowie klasy VI w ramach programu #Laboratoria Przyszłości# z nauczycielem biologii pracowali  z zestawem  klocków LEGO® Education Spike Prime. Cała grupa aktywnie uczestniczyła w wyborze modelu do zaprojektowania i zbudowania, przygotowując odpowiednią instrukcję. Wybór padł na „Nosorożca”. Krok po kroku korzystając z aplikacji bazującej na języku Scratch uczniom udało się zbudować i uruchomić wybrany model.  Uczniowie poprzez zabawę integrując się w grupie, dzieląc się swoimi pomysłami rozwijali swoje umiejętności w zakresie logicznego myślenia i programowania.

Dzięki nastawieniu zorientowanym na wykonanie konkretnego zadania, Spike Prime zmusza uczniów do rozwiązywania problemów, jednocześnie dając im odpowiednie wskazówki. Zestaw uczy dzieci umiejętności krytycznego, jak i kreatywnego myślenia oraz pracy zespołowej.

Listopad, Grudzień 2025

Nowoczesny sprzęt pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach nie tylko obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych. Podczas zajęć wykorzystywane były klocki LEGO Education Spike. Zakup wyposażenia technicznego był wykorzystywany do kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Październik 2025

„Sałatka pełna słońca”

Czy można wydobyć smaki lata robiąc sałatkę owocową  jesienią? Z  pewnością!

 Aparat fotograficzny, pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości, może być wszechstronnym narzędziem edukacyjnym i dokumentacyjnym podczas zajęć praktycznych, w jakich uczestniczyła klasa II.

Aparat posłużył uczniom do fotografowania i nagrywania kolejnych etapów przygotowania sałatki, pozwolił wręcz na stworzenie wizualnej instrukcji.

Uczniowie, pod opieką wychowawcy pani Magdaleny,  z zapałem realizowali kolejne etapy przepisu . Pracując w grupach, wymieniając się rolami, uczyli się zarazem odpowiedzialności za powierzony sprzęt i współpracy.

Dzieci mogły doskonalić  podstawowe zasady robienia zdjęć – jak ustawianie  ostrości, kadrowanie, tak - aby jedzenie wyglądało apetycznie. Było to  świetne ćwiczenie rozwijające poczucie estetyki i podstawy fotografii.

Aparat fotograficzny na szkolnych zajęciach  stał się nie tylko narzędziem do dokumentacji, ale aktywnym elementem procesu nauczania, wspierającym kreatywność, kompetencje cyfrowe oraz umiejętność  pracy zespołowej uczniów.

 

GALERIE

ZAŁĄCZNIKI

  • Styczeń 2026
    Utworzono: 01.02.2026, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.01.2026, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.10.2025, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.10.2025, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.10.2025, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.10.2025, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.10.2025, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono: 17.10.2025, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych