Wycieczka do Dubiecka
Śladami prehistorii
W dniu 19 września 2024r. uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w wycieczce szkolnej do Dubiecka. W towarzystwie ładnej pogody i pod opieką Pań Wychowawczyń udało się obejrzeć kolekcję Pana Roberta Szybiaka zgromadzoną w Muzeum Skamieniałości i Minerałów, wystawę obrazów w cerkwi, odwiedzić Zamek Dubiecko oraz znajdujące się na jego terenie mini zoo, a także spróbować pysznego deseru w pięknej scenerii.
Zbiory zebrane i gromadzone przez ponad 40 lat przez pasjonata – Pana Roberta, stanowią cenne źródło wiedzy i zachęcają do fascynującej podróży w czasie, pozwalają zbliżyć się do odległych epok i zrozumieć bogactwo ewolucji życia na Ziemi. Uczniowie naszej szkoły mieli szansę znaleźć się w miejscu wyjątkowym i niepowtarzalnym – w Muzeum Skamieniałości i Minerałów, gdzie można dotknąć prehistorii, a w szczególności prehistorii Podkarpacia.
Mogliśmy przenieść się na chwilę do plejstocenu i zobaczyć kości ssaków sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat, znalezione w Dolinie Sanu i Dolinie Wisłoka – kości mamutów, nosorożców włochatych, jeleni olbrzymich, reniferów, bizonów i wielu innych gatunków. Uwagę dzieci zwracały również fascynujące okazy z regionu Podkarpacia, takie jak skamieniałe drewno, małże, ślimaki czy koralowce. Natomiast barwna kolekcja minerałów stanowiła dodatkową atrakcję, prezentując różnorodne skarby natury, w tym agaty, ametysty, rudy żelaza, gipsy, kryształy górskie.
Dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska budynek cerkwi (Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Dubiecku), która po renowacji służy jako Kresowy Dom Sztuki, gdzie aktualnie znajdowała się wystawa obrazów.
Ostatnim miejscem naszej wycieczki, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością był piękny i urokliwy Zamek Dubiecko. Uczniowie zwiedzili park otaczający zamek, pełen zabytkowych drzew oraz zobaczyli zamieszkujące zwierzęta w mini zoo.
Z historią Zamku w Dubiecku wiążą się losy dwóch słynnych postaci. W 1551 r. urodził się tu awanturnik Stanisław Stadnicki, zwany „Diabłem Łańcuckim”, a w 1735 r. – Ignacy Krasicki, późniejszy biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński i wybitny poeta. Zamkowe wnętrza były też świadkami powstania jednej z najpiękniejszych polskich kolęd – „Bóg się rodzi”, którą napisał Franciszek Karpiński.
Wycieczka była pełna wrażeń i na pewno inspiracją do zwiedzania kolejnych bliskich nam, ale bardzo ciekawych miejsc.