Uroczystość nadania imienia

Utworzono dnia 26.10.2022

Uroczystość nadania imienia Tadeusza Gajcego Szkole Podstawowej w Szklarach

Uroczystość nadania imienia Tadeusza Gajcego Szkole Podstawowej w Szklarach odbyła się dnia 23 października 2022r. Do tego podniosłego wydarzenia - jakim jest  nadanie imienia szkole -przygotowywaliśmy się całą wspólnotą od kilku miesięcy. Układaliśmy program artystyczny, gromadziliśmy materiały potrzebne do wystaw i dekoracji. Wcześniej został ogłoszony konkurs na ułożenie słów hymnu szkoły, w którym wzięli udział nauczyciele i uczniowie. Melodię skomponował nauczyciel muzyki pan Rafał Staszczak. Ważnym aspektem było wybranie projektu sztandaru. Przez cały ten czas uczniowie zgłębiali wiedzę na temat postaci przyszłego Patrona szkoły oraz Jego twórczości. Nadanie imienia szkole jest ustaleniem jej tożsamości. wiąże się z zasugerowaniem wartości i kierunku działań dydaktyczno- wychowawczych poprzez osobę patrona. Nadać imię placówce to także wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet, punkt odniesienia w ich działaniach.

Ten dzień rozpoczęliśmy zbiórką w szkole i uroczystym przemarszem do kościoła parafialnego ze sztandarem niesionym przez Rodziców. Wspólnie uczestniczyliśmy z zaproszonymi gośćmi, społecznością szkolną, rodzicami i mieszkańcami Szklar. Świetności całej uroczystości dodały poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach i 21 Batalionu Logistycznego im. gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. dr Norbert Podhorecki, ks. prob. Piotr Błażko i ks. Roman Kocaj. Podczas liturgii na prośbę rodziców został poświęcony sztandar szkoły. Następnie w uroczystej defiladzie z udziałem Orkiestry Dętej OSP z Dylągówki i kompanii wojskowej wyruszyliśmy do naszej placówki.

 

Wśród powitanych gości znaleźli się:

Wojciech Labuda - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci

Ewa Leniart — Wojewoda Podkarpacki

Małgorzata Rauch — Podkarpacki Kurator Oświaty

Stanisław Kruczek — Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego

Józef Jodłowski — Starosta Rzeszowski

Antoni Ossoliński Radny Powiatu Rzeszowskiego

Paweł Cziszczoń — dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego

Karol Ożóg - Radny Województwa Podkarpackiego VI kadencji

Bartłomiej Kuchta — Wójt Gminy Hyżne

Dionizy Beda — Sekretarz Gminy Hyżne

Bogusław Kotarba — Przewodniczący Rady Gminy Hyżne

Elżbieta Cipora — Prorektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku

Ks. Prałat Norbert Podhorecki- Dziekan Dekanatu Dynowskiego

Małgorzata Król — wiceprzewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie

Jan Papież - Leśniczy Leśnictwa Szklary

Robert Papież - Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kańczuga

Jan Ciećko — Prezes Koła Łowieckiego Sarenka w Harcie

Karolina Bałdyga — członek zarządy fundacji „ Nie Zapomnij o Nas” Krzysztof Krzemiński - członek zarządy fundacji „ Nie Zapomnij o Nas”

Jolanta Szpiech — dyrektor żłobka „ Słoneczko” w Brzezówce

Anna Lorenz-Filip — dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem

Katarzyna Rożek — kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hyżnem

Małgorzata Jamrozik — Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Hyżnem

Krystyna Majchrowska- Gerula — Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów w Hyżnem

Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Hyżne, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy SP Szklary

Stanisław Słupek — Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach

Zofia Leśniak — Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Szklarach

Dionizy Leśniak — Sołtys wsi Szklary

Po powitaniu gości Pani Dyrektor przybliżyła sylwetkę Patrona i uzasadniła jego wybór. Następnie głos zabrał pan Bartłomiej Kuchta- Wójt Gminy Hyżne, który również odniósł się do wartości jakie reprezentuje Tadeusz Gajcy. Odczytał Akt Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Szklarach.

W dalszej części spotkania społeczność szkoły otrzymała sztandar, który jest symbolem patriotyzmu, honoru i jedności. Po odczytaniu Aktu Nadania sztandaru przez Przewodniczącą Rady Rodziców, panią Agnieszkę Jamrozik został on przekazany na ręce pani Dyrektor. Kolejnym krokiem było przekazanie sztandaru uczniom, którzy złożyli również ślubowanie. Następnie został zaprezentowany wraz z przedstawionym opisem.

Najmłodsza przedstawicielka społeczności uczniowskiej odsłoniła popiersie Tadeusza Gajcego, które zostało ufundowane przez Fundację „Nie zapomnij o nas”, a wykonane przez zakład kamieniarski  „Granity Skwara”. Rzeźbę wykonano z wyjątkowego kamienia wapiennego sprowadzonego z Francji. Księża Norbert Podhorecki i Piotr Błażko poświęcili postument, a uczniowie klasy III złożyli kwiaty.

W atmosferze podniosłości i powagi odśpiewano po raz pierwszy hymn szkoły, którego treść przybliża i opisuje naszą Małą Ojczyznę.

Pani Wojewoda odczytała list od Premiera RP pana Mateusza Morawieckiego. List od Ministra Edukacji i Nauki, pana Przemysława Czarnka odczytała Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch. Zaproszeni goście w swoich przemówieniach odnieśli się do biografii Tadeusza Gajcego przedstawiając go jako postać wyjątkową, godną naśladowania, pełną poświęcenia dla dobra Ojczyzny. Podziękowali za przygotowanie całej uroczystości. Na ręce pani Dyrektor przekazane zostały pozycje książkowe związane z naszym patronem oraz lektury szkolne. Dziękujemy za ten gest panu Wojciechowi Labudzie reprezentującego Radę Ministrów, pani Elżbiecie Cipora Prorektorowi Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku oraz panu Robertowi Papieżowi z Nadleśnictwa Kańczuga.

Po odprowadzeniu pocztów sztandarowych uczniowie naszej szkoły zaprosili zebranych gości na żywą lekcję historii przybliżając w biografii, wierszach i piosenkach postać Tadeusza Gajcego. Młodzi artyści zaprezentowali utwory Patrona: „Ballada o chłopcu przydrożnym”, „Śpiew murów”, piosenki „Pałacyk Michla”, „ Deszcz jesienny” oraz „Chłopaki z AK” przenosiły nas w atmosferę tamtych czasów.

Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak doniosłej, mającej miejsce tylko raz w życiu szkoły uroczystości nadania imienia. Wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia wystawy „Polska Walcząca” udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Z okazji nadania imienia szkole pani Halina Papież zebrała materiały, napisała i przygotowała do publikacji w formie książki „Historię Szkolnictwa w Szklarach w latach 1906-2022”. Uwieńczeniem tej podniosłej chwili było wręczenie jej w formie pamiątki.

Kierujemy do wszystkich podziękowania za pomoc w przygotowaniu, zorganizowaniu i obecności w tej ważnej dla społeczności szkolnej i lokalnej uroczystości.