Odkrywamy świat teatru i Rzeszowskie Piwnice.
W środę 30 kwietnia 2025 roku, podekscytowana gromadka uczniów klas I, II i III wyruszyła na długo wyczekiwaną wycieczkę do teatru. Już od samego rana w autobusie panowała radosna atmosfera. Dzieci z niecierpliwością dzieliły się swoimi przewidywaniami na temat przedstawienia. Po dotarciu na miejsce z ciekawością oglądaliśmy wystrój Teatru „Maska”w Rzeszowie i z zapartym tchem zajmowaliśmy swoje miejsca na widowni. Wielkie kurtyny wzbudzały ciekawość – co też kryje się za nimi? Gdy światła przygasły i rozległa się muzyka, na scenie ożyła magiczna opowieść spektaklu pantomimy pt.: „Dziewczynka z zapałkami”. Aktorzy w jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena przekazali bez słów historię biednej dziewczynki, która w sylwestrową noc sprzedaje zapałki na ulicy. Pantomima i przekaz artystyczny przeniósł nas w wzruszający i przejmujący świat baśni. Z wielkim zainteresowaniem przeżywaliśmy emocje głównej bohaterki, doświadczając jej samotności, ale także chwil ulotnej radości i nadziei, a finał nagrodziliśmy gromkimi brawami. Widać było, że historia biednej dziewczynki poruszyła serca wszystkich widzów.
Po zakończeniu spektaklu, pełni wrażeń, udaliśmy się w kierunku Rzeszowskich Piwnic. Już od samegowejścia – chłodne i tajemnicze korytarze oraz interaktywna legenda zafascynowały uczniów, którzy będą starali się rozwikłać zagadkę nazwy Rzeszów. Pod opieką przewodnika, który z pasją opowiadał o dawnych czasach, wyruszyliśmy w podróż przez wieki. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o tym, jak te podziemne labirynty służyły kupcom, rzemieślnikom i mieszkańcom Rzeszowa. Opowieści o przechowywaniu towarów, ukrywaniu się przed niebezpieczeństwem i łączeniu piwnic w rozległą sieć pobudzały wyobraźnię najmłodszych. Szczególną atrakcją dla uczniów były interaktywne stanowiska, na których na uczestników czekały specjalne zadania do wykonania i dukaty jako nagroda.
Ta wycieczka była dla naszych uczniów nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także cenną lekcją kultury i sztuki. Mamy nadzieję, że to doświadczenie na długo pozostanie w ich pamięci i rozbudzi ciekawość świata oraz chęć poznawania przeszłości swojego regionu oraz miłość do teatru.